picture alliance / abaca | Depo Photos/ABACA
International groups call on Turkey’s parliament to reject the “disinformation” bill as a tool of digital censorship

ECPMF

08 June 2022

No Comments

[Açıklamanın Türkçe çevirisi aşağıdadır]

 

Twenty three international media freedom, freedom of expression and journalists’ organisations today called for the immediate dismissal of the bill on “disinformation and fake news” which was submitted to the parliament on May 27 by the governing alliance of Justice and Development Party (AKP) and Nationalist Movement Party (MHP).

 

The bill threatens up to three years imprisonment for those found guilty of the deliberate publishing of “disinformation and fake news” intended to instigate fear or panic, endanger the country’s internal or external security, public order and general health of Turkey’s society.

 

Such a bill, where the definition of disinformation and ‘intent’ is left so vague, puts millions of Turkey’s internet users at risk of criminal action for posting information that the government disagrees with.

 

Placed in the hands of Turkey’s highly politicised judiciary, the law would become another tool for harassing journalists and activists and may cause blanket self-censorship across the internet.

 

The bill would also increase any sentence by 50% where information is published from anonymous user accounts. This severely undermines anonymity on the internet and further intimidates those wanting to publish evidence of corruption and wrongdoing but are afraid of the consequences of being publicly identified. 

 

The governing alliance claim the bill is in line with the European Union’s Digital Services Act and General Data Protection Regulation, however there are no such provisions under either of these laws. 

 

The law would also bring news sites under the Press Law (Basin Kanunu). This gives their journalists access to the official press accreditation and also to public advertising funds through the official Press Advertising Agency, Basin Ilan Kurumu (BIK). In practice however this will simply enable the government to fund pro-government news sites while banning critical media deemed to have breached the disinformation law.

 

In the drafting stage, the government reportedly organised a consultation with international digital platforms yet it failed to hold any meetings with media representatives, editors, journalism associations or unions, despite these groups, and their members, being the most affected by the legislation.

 

The draft bill is currently before the Parliament. However the role of parliament has been so heavily undermined by the Presidential system that the bill is being rushed through without proper scrutiny or debate and expected to be passed swiftly into law within days. 

 

Disinformation is an important issue and needs to be combatted but not at the price of restricting journalists’ rights and the public’s rights of freedom of expression. Any such initiatives should be developed in close consultation with media and other stakeholders and include sufficient safeguards for free speech and independent journalism that can prevent their abuse by the government to impose  arbitrary censorship.  

 

We, therefore, call on all Turkey’s parliamentarians who believe in the parliamentary process and the free flow of ideas and information as central to a democratic society, to vote down this bill.

Uluslararası kurumlar, Türkiye meclisini dijital sansürün bir aracı olarak görülen “dezenformasyon” yasa tasarısına karşı çıkmaya çağırıyor.

Yirmi üç uluslararası basın özgürlüğü, ifade hürriyeti ve gazetecilik örgütü, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) ve iktidar müttefiki Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) tarafından 27 Mayıs’ta meclise sunduğu “dezenformasyon ve yalan haber” konulu yasa tasarısının bugün yayınladıkları bir ortak açıklamayla derhal geri çekilmesi çağrısında bulundu.

 

Tasarıda, korku ve panik yaratmaya, ülkenin iç ve dış güvenliğini, kamu düzenini ve Türkiye toplumunun genel sağlığını tehlikeye atmayı amaçlayan “dezenformasyon ve yalan haber” kasıtlı olarak yayımlamaktan suçlu bulunanlar üç yıla kadar hapisle tehdit ediliyor.
Dezenformasyon ve ‘niyet’ tanımının bu kadar muğlak bırakıldığı böyle bir yasa tasarısı, Türkiye’de milyonlarca internet kullanıcısını iktidarın onaylamadığı bilgileri paylaştığı için cezai işlem riskiyle karşı karşıya bırakıyor.

 

Türkiye’nin son derece politize olmuş yargısının ellerine bırakılan yasa, gazetecileri ve aktivistleri taciz etmenin başka bir aracı haline gelebilir ve internette kapsamlı bir otosansüre neden olabilir.

 

Tasarı ayrıca, bilgilerin anonim kullanıcı hesaplarından yayınlandığı durumlarda herhangi bir hapis cezasını yüzde 50 oranında artıracaktır. Bu, internetteki anonimliği ciddi şekilde baltalar ve yolsuzluk ve görevi kötüye kullanmanın kanıtlarını yayınlamak isteyebilecek ancak kamuoyuna açıklanmanın sonuçlarına dair çekinceleri olan kişileri daha da korkutur.

 

İktidarda bulunan AKP ve MHP ittifakı, tasarının Avrupa Birliği’nin Dijital Hizmetler Yasası ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği ile uyumlu olduğunu iddia ediyor, ancak bu yasaların kapsamında böyle bir hüküm bulunmuyor.

 

Kanun tasarısı, haber sitelerini de Basın Kanunu kapsamına almayı öngörüyor. Bu, internet ortamında faaliyet gösteren mecralara bağlı gazetecilere resmi basın kartı tahsisi sağlayacak ve ayrıca kurumlara da Basın İlan Kurumu (BİK) aracılığıyla kamu reklam fonlarına erişimi mümkün kılacak. Ancak uygulamada bu, iktidarın hükümet yanlısı haber sitelerini finanse etmesine ve dezenformasyon yasasını ihlal ettiği düşünülen eleştirel medyayı kısıtlamasına olanak tanıyacaktır.

 

Taslak aşamasında hükümetin uluslararası dijital platformlarla bir istişare düzenlediği, ancak mevzuattan en çok etkilenmesi beklenen bu gruplara ve temsilcilerine, medya temsilcileri, editörler, gazetecilik dernekleri veya sendikalar ile herhangi bir görüşme yapmadığı bildirildi.
Tasarı şu anda Meclis aşamasında. Ancak, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin rolü, Başkanlık sistemi tarafından o kadar ağır bir şekilde sarsıldı ki, yasa tasarısı uygun bir inceleme veya tartışma yapılmadan aceleye getirilmekte ve birkaç gün içinde hızla yasalaşması bekleniyor.

 

Dezenformasyon önemli bir konu ve mücadele edilmesi gerekiyor, ancak gazetecilerin haklarını ve kamuoyunun ifade hürriyetini kısıtlamak pahasına böylesi bir adım atılamaz. Bu tür girişimler, medya ve diğer paydaşlarla yakın istişare içinde geliştirilmeli ve hükûmet tarafından keyfi bir biçimde sansür uygulamak için bunların kötüye kullanılmasını önleyebilecek ifade hürriyeti ve bağımsız habercilik için yeterli güvenceleri içermelidir.

 

Bu nedenle, meclis aşamasında, demokratik bir toplumun temeli olarak ifade hürriyeti ve bilginin serbestçe dolaşabilmesine inanan Türkiye’deki tüm milletvekillerini bu tasarıyı reddetmeye çağırıyoruz.

Signed:

ARTICLE 19

Articolo 21 

Association of European Journalists

Committee to Protect Journalists

Danish PEN

English PEN

European Centre for Press and Media Freedom (ECPMF)

European Federation of Journalists (EFJ)

Foreign Media Association (FMA)

IFEX

International Federation of Journalists (IFJ)

Media and Law Studies Association (MLSA)

Media Research Association (MEDAR)

OBC Transeuropa (OBCT)

PEN America

PEN International

PEN Norway

Platform for Independent Journalism (P24)

Reporters Without Borders (RSF)

South East Europe Media Organisation (SEEMO)

Swedish Pen

The Coalition For Women In Journalism (CFWIJ)

Turkey Human Rights Litigation Support Project

World Association of News Publishers (WAN-IFRA)

Read news by categories:

Related news

Statement

France: Media freedom coalition condemns Vivendi’s disinformation campaign against Reporters Without Borders

The Media Freedom Rapid Response (MFRR) partners strongly condemn the cyber disinformation campaign against the press freedom organisation Reporters Without Borders (RSF).

READ MORE
Press release

Georgia: A crisis point for press freedom

Today, ECPMF publishes a report detailing the findings of its fact-finding mission to Tbilisi, Georgia, which paint a picture of independent media in the midst of an existential crisis.

READ MORE
Statement

Turkey: Freedom of the press and expression groups condemn broadcast regulator’s silencing of Açık Radyo

The undersigned freedom of the press and expression organizations condemn the decision by Turkey’s broadcast regulator to revoke the license of independent radio station Açık Radyo.

READ MORE
Statement

The EU must do more to prioritise protecting media freedom and human rights in Turkey

The undersigned media freedom, human rights and journalists’ groups call on the new European Commission and the new European Parliament to strengthen their commitment to protecting journalists’ rights and freedom of expression in their relations with Turkey.

READ MORE
Statement

Kosovo: Dangerous attack by MP Dimal Basha on ECPMF’S Senior legal advisor Flutura Kusari

Media Freedom Rapid Response (MFRR) partners condemn Kosovo MP Dimal Basha's gender-based attack on ECPMF's Senior legal advisor Flutura Kusari, amid calls for media law reform.

READ MORE
Statement

Kosovo: Draft law on Independent Media Commission might endanger its political independence

If the draft law is approved, the Independent Media Commission will be politically captured and online media will be subjected to chaotic regulation.

READ MORE
Tags :